13 Haziran 2009 Cumartesi

Kocam Size Emanet….!!!


Hafta içi televizyonun karşısında pinekleyip kanal kanal gezerken birden bile bir programa gözüm takıldı ve aynı anda acaba bizim toplum ataerkilden anaerkile mi geçiş yaptı benim haberim yok diye düşünmeye başladım.

Kısa süre önce yemeklerini yarıştıran hanımefendiler galiba bununla yetinmemiş olacaklar ki bu kez de kocalarını yarıştırmaya başlamışlar.İşin ilginç yanı bu gariban kocalar buna nasıl razı gelmiş.Şimdi programı hiç izlememiş olanlar gayri ihtiyari bu hanımefendilerin kocalarını yarıştırmasından en mükemmel eş olanın seçildiğini falan zannedebilirler ama öyle değil.Durum daha da trajik hatta trajikomik.

Bu hanımefendiler yememişler içmemişler,senelerdir aynı evi paylaştıkları kocalarının beğenmedikleri yönlerini oturup konuşarak çözmek yerine ,nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde eşlerini bu programa katılmayı razı getirip ,5 günlüğüne bir eve tıkıp,orada eğitim almalarını sağlamışlar.Şimdi eğitim almak kötü bir şey değil diyebilirsiniz ama iş sadece moda ,spor ,dans,görgü ,sofra adabı gibi konularda eğitim almakla kalmayıp ,ki buna da taktım ben,bir de sevgili hanımefendilerin kocalarından mutlu olmadıkları noktalarla ilgili ceza vermesine kadar gidiyor.Şaşırmayın çünkü bu zavallı ,öz güveni sıfıra indirgenmiş,rezil olmuş adamcıklar yer silmekten,ütü yapmaya hatta yemekten nefret ettikleri şeyleri yemeğe bile zorlanıyorlar.Hemen burada bir noktaya değinmek istiyorum,mevcut hanımefendilerin büyük bir çoğunluğu ev hanımı!!!

Gelelim eğitim konusuna;özellikle dans dersine taktım ben.Dersimizin konusu Tango.5 gün ile sınırlandırılmış olmasından kaynaklı sanırım hızlandırılmış Tango.Varsayalım ki bu beyfendiler 5 günde tangoyu yalayıp yuttular,ya hanımlar acaba kaçı biliyor tangoyu.Bizim ulusal dansımız falan da bana mı öğretmediler bunca yıldır? Tango eğitimi veren saygıdeğer hanımefendinin şu sözlerine de takıldım ben.Hanımefendi hanımefendileri dansa kaldırma yöntemlerini anlatırken dedi ki eşlerini dansa kaldırırken çiçek gibi sunacaksınız dans platformuna!!!Yahu biz kadınlarımıza ,erkeklerle birlikte hayata karışmalarını,omuz omuza hayatla mücadele etmelerini öğütlüyoruz,siz gene kadın milletinin bilinçaltına o çıt kırıldım çiçek,böcek,pamuk prenses imajını şırınga ediyorsunuz.Bir kere tango tutkunun dansıdır,bizim kadınlarımızın kaçı cinsel kimliğiyle barışık.Yazık gerçekten çok yazık…

Kendimi bunca soytarılığın yarışmanın sonunda ödül olarak verilen 10 000 TL için olduğuna inandırmaya çalışıyorum.Umarım her yanından ego fışkıran bu hanımefendiler,gerçekten 5 günde kocalarının başka insanlara dönüşeceklerine,evlilikleri ile ilgili tüm sorunların bu program ile çözüleceğine ve daha da mühimi tek sorunun sadece eşleri olduğuna inanmıyorlardır.Çünkü iki kişi arasında bir sorun varsa emin olun ki suç tek kişi de değildir.

Önce yemekler,sonra kocalar bakalım Türk televizyonculuğu önümüzde ki günlerde daha neleri yarıştıracak ve bu yolla bu toplumu yozlaştıracak.Neyse en azından bana yazacak konu yarattılar.

Şimdi hepiniz yukarıda ki fotoğrafla, konuyu bağdaştıramamış olabilirsiniz ama bu fotoğraf el yapımı (benim elim)ve geçen ki yazıma çok güzel bir şiir yazan ,blog sayesinde tanıdığım Erkan’a.Umarım ismini yazmamdan rahatsız olmaz.Aslında fotoğrafı direk onun bloğuna yollamayı çok denedim ama gene bilişimsel yeteneksizliğim baş gösterdi.Neyse umarım beğenir,umarım herkes beğenir…


Sevgiyle kalın…

5 yorum:

Erkan Şen dedi ki...

Bir konuda yanılıyorsun bence; bizim toplumumuz her zaman anaerkil oldu. Dikkat edersen kadınlarımızın o şikayet ettiği erkekleri yetiştirenler hep kadınlardır. Hatta sevgilisinden, kocasından şikayet eden kadın erkek bir çocuğu olduğu zaman diğer toplumlarda beklenmediği şekilde çocuğu nefret ettiğini söylediği şekle sokar. Evet, bu kadının suçudur. Çünkü bizim toplumumuzda babalar daha yeni yeni çocukların gelişimlerine katıkıda bulunuyorlar. Bu da ancak bir iki nesil sonra etkisini gösterecek.

Bu tarz programlara gelince, onlar için FOX'un sahibi Rupert Murdoch'ın açıklamalarına dikkatle bakmak lazım. Bu adam bir toplumun içten içe nasıl çürütülüp çökertileceğini gerçekten iyi biliyor ve anlatıyor. Bunların en güzel örneklerini kanalarında görüyoruz.Böl, parçala, yönet devri bitti. Artık uyut ve yönet dönemi var. Malesef...

Not: Fotoğraf için teşekkürler. Umarım yeni uğraşın geçmişte beni mutlu ettiği kadar seni de mutlu eder. :))

uykusuz dedi ki...

Bir kere rastladım ve hemen kanal değiştirdim. Bu yarışma programlarını hep başka ülkelerden satın alıyoruz biliyorsunuz, orjinalleri hem yaratıcı hem güzel ama malesef bizim toplumumuzun eğitim&kültür seviyesi hiçbir şekilde yetmediğnden abuk subuk şeler çıkıyor ortaya. Örneğin, yemekteyiz, o buzpateni yarışması, evlenmek istiyorum vs.
Erkana katılmamak mümkün değil, devir "uyut" devri, zaten cahil, habersiz, koyun olan insanlarımızı oyala.
Herneyse malesef durum budur

Tarki dedi ki...

Öne Erkan 'ın blogunu ve senin yorumunu okudum. Oradan merakla da bu konuyu okudum.
Erkan 'ın ilk paragrafı alakasız durmuş yazı ile ama tamamen de haklı bence. Tamamının altına ben de imzamı koymak isterim.
Uzun zamandır TV seyretmiyor ve gazete okumuyorum. Bunların benim hayatımda bir şeyleri olumlu olarak etkilemediğini farkettiğimden beri seyretmeyi bıraktım ve hiç de niyetim yok izlemeye. Var mısın? Yok musun? gibi içeriği sıfır bir yarışma bile izleyici çokluğunu sağlayabiliyorsa vah halimize...

Başak BAŞOL dedi ki...

Valla açıkcası ben hala şu anaerkil olayına ikna değilim ve Erkan'ın bloğunda ki yazıların sebebi de buydu zaten ama dedim ya tartışmayacağım.:)

Diğer konularda tamamen hem fikiriz zaten...

Yorum için çok çok teşekkür ederim.

Sevgiyle KALIN.

Tarki dedi ki...

Türklerin tarihini okursan kadının Türk toplumundaki yerini islamdan bağımsız olarak öğrenirsin. İslamla tanışmalarından itibaren değişim başlıyor. Fakat Türklerin islamı yorumları da farklı oluyor tabi. O nedenle de bugüne kadar süregelen bir değer var.
Erkan 'ın dediği hali ile anaerkillik ise biraz daha farklı tabi. Onun dediği kısaca şu; "Beğenmediğini söylediğin bütün bu insanları (erkek-kadın) yine birer Ana yani kadın yetiştirdi. Çünkü bu zamana kadar çocuk ile ilgili herşey kadının işi idi. Yani aslında anamızın gösterdiği yolda ilerledik bize gösterebildiği kadarı ile. Artık erkekler de çocukların sorumluluklarını almaya ve yetişmelerine etki etmeye başladılar. Bundan sonraki nesillerde ne olacağını göreceğiz."
Ne kadar iddia edilse de Türkler için kadınlarının değeri islam ülkelerindeki gibi değildir.

SAYAÇ

Sitenizesayac.com