5 Nisan 2010 Pazartesi

Bize Ne Oldu Böyle ?

Birkaç gündür araba değişikliğinden dolayı işe toplu taşıma araçları ile gidiyorum.Evimle işin arası çok uzak olmasa bile çift vasıta değiştirmek zorundayım.Bu durumdan çok şikayetçi değilim çünkü toplu taşıma araçlarını severim ben.İnsanları inceleme fırsatı sunar.Sessizce oturup sağımda ki,solumda ki insanları süzerim.Haklarında tahminlerde bulunup kendi kendime yol boyunca eğlenirim.


Bu sabahta işe gitmek için minibüs caddesinden minibüse bindim.Tabii sabah saati olmasından ötürü hem yollar hem taşıtlar hayli kalabalıktı.Ön tarafta boş bulduğum bir koltuğa sevinerek oturdum.Normalde ayakta seyahat etmeyi tercih ederim ama bir elimde bilgisayar çantam bir elimde el çantam olunca oturmak çok daha elverişli oldu haliyle.


Minibüsün içinde yoğunluklu öğrenci yada ben yaşlarda hatta benden çok daha genç işe gitmek için yola dökülmüş insanlar var.Çoğunluk bayan ve hepside pek süslü.Envai çeşit parfüm çalınıp duruyor insanın burnuna.Şöyle bir baktım da hanımlara ,MaşAllah baharı geçtim yazı çoktan getirmişler…Ayaklarda babetler ,üstlerde ince kot ceketler.Ben garibim yanlarında Hilkat garibesi gibi kalın montum,ve botlarımla Eskimo gibi duruyorum.


Neyse efendim,haliyle her durakta minibüsümüz biraz daha doldu ve ayakta yer kalmadı en sonunda.Derken bir yaşlı teyze bindi ,minibüsümüze…

Rahat 60 yaşının üzerinde ,pek şirin bir kadıncağız,öyle tatlı da bir şivesi var ki,belki de Rum yada Ermeni asıllı diye düşündüm içimden.Parayı uzatmaya çalışırken sürekli dur kalk yapan minibüsün içinde hayli zorlandı teyzecik.Şöyle bir bakındım çevreme;erkekli kızlı bir sürü öğrenci var,var da umursayan YOK!!!


Haliyle kalktım,yer verdim teyzeme…Bize öyle öğrettiler.Yolda minibüste yardıma ihtiyacı olana yardım,yer isteyene yer ver dediler…


Sonra yol boyunca düşündüm,bu yeni nesil bizimle aynı eğitimden geçmiyor mu acaba diye ?Okullarda artık öğretmiyorlar mı böyle şeyleri?


Hadi eğitimi bir yana bıraktım ya vicdan?O kadıncağız ayakta durabilmek için yaprak gibi titrerken nasıl rahat rahat oturabiliyorlar ?


Vay halimize bizim dedim ve diyorum hala…


Sahi biz ne zaman bu hale geldik???

12 yorum:

öykü dedi ki...

Bız dunyadan onlar marstan bence
yaşlıymıs hamıleymıs...
hıc mı hıc umursamıyorlar gercekten de..

Yazgüneşi dedi ki...

bazen yolda yürürken
incelemeye kaptırıyorum insanları
öyle mutsuz huzursuz
öyle kendine dönük
öyle soğuk öyle gri ki yüzler...
onların arasında yürürken
yanyana geçerken
sanki ben duruyorum da onlar sağımda solumda akıyor da
bir renk bir ışık bir tebessüm yakalarım diye çırpınıyorum sanki
nafile çaba çoğu zaman
neden bunca mutsuz insanlar
biliyor musun bana kalırsa
duyarsızlık
evet duyarsızlık
o derece bencilleşiyor ki gün gün toplum
umurunda olmuyor çoğunun yanından geçen...
niye?
iyi mi böylesi
özenilecek bin tane şeyinden
bula bula bunu mu bulduk amerikanın avrupanın özenecek
yan komşusu ölüyorum dese
bi su verecek yok çoğu binada
ayy dertli olaymışım bende :)
kalemine sağlık
ne güzel yazmışsın
sevgiyle

Başak BAŞOL dedi ki...

Öykü'm,

Gerçekten de öyleler...Ne zaman bu kadar umarsız bir toplum olduk biz?

Sevgiyle Kal..

Başak BAŞOL dedi ki...

Yazgüneşi,

Önce kocaman bir HOŞGELDİN sana!!!

Sonra bu güzel ve doğru yorumundan ötürü çok teşekkür ederim.Gerçekten de öyleler.Tamam ekonomik sorunlar,kargacık burgacık yapılaşma,kent hayatı bizi daha stresli ve sorunlu insanlar haline getirdi ama gözünün önündekine yardım etmemek insanlık dışı bir hareket...

Tekrar hoşgeldin..

Sevgiyle Kal...

Yazgüneşi dedi ki...

teşekkür ederim...

iyi ki geldim
ne güzel yazmışsın göz attım da :)

Öztürk dedi ki...

Blogunuza girmeden bir an fotoğrafın küçük halini sevgili hocam Sevgi Hanım'a benzetip, hayli şaşkınlığa uğramıştım. Ama değilmiş :(

Bahsettiğiniz gibi toplu taşıma araçlarında durum biraz içler acısı. Sanki modern toplumun gereklilikleri gibi, bu tarz şeylerin önümüze servis edilmesi can sıkıyor açıkçası. Modern olmanın geleneklerimizden vazgeçmemiz olmaması gerektiğini girdiğim her toplulukta söylemekten çekinmiyorum. Fakat konuyla alakalı olmayabilir ama okulda siyaset bilimi dersi aldım geçen dönem ve konumuzla alakalı olmadan saygıdeğer hocamız geleneklere daldı ve başladı eleştirmeye. ahh eleştirse neyse, resmen dalga geçiyor. Büyüklerin elinin öpülmesinden, yaşlılara sağgıdan felan dem vuruyor. O zamanlar sanırım çömezliğimden dolayı pek ses çıkaramamıştım ama hala içimde ukte kaldı.:)) Bunlar bizim değerlerimiz. Avrupadan bir insan gelip tramvayda ona yer vermemi -onların tabiriyle- bu gentilmenliğimize hayran olması bizim modern olmamızla tam alakalı değil belki de ama, geleneklerime bağlı olmamızla gayet alakalı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

sizin gibi toplu taşımalarda büyüklerimize yer verenlere ödül takdim etmeyi öneriyorum efem. :) saygılarr..

BeD@rdeM dedi ki...

Başak biliyo musun ben hamileyken kimseyi yerinden etmemek için göbeğimi saklardım :/ ama kiloları aldıkça kendime sığmaz bir halde otobüse bindiğimde anladım ki, zaten kimse yer vermeyecekmiş mecbur etmesem de.. 1saat 10 dakika karnım burnumda, ayakta gittiğimi hatırlıyorum... çok fena, çokkk :(

özlem dedi ki...

Ne yazık ki ve ne acı yeni nesil çok farklı.
Değerleri, saygıları, yaşama bakışları her şeyden önce sınırları bence en kötüsü de bu.
Sevgilerimle...
www.hayatizlerim.com

sufi dedi ki...

Yeni gençlik o kadar yorgun ki ve eski nesil de o kadar organik ki eski topraklara birşey olmaz canım merak etme.Sevgilerimle.

Başak BAŞOL dedi ki...

Hoşgeldin Öztürk,

Bu kadar geç cevap yazdığım için affet beni....

Valla öğretmenin olmadığıma inan üzülmedim :)))O kadar da yaşlanmadım ben daha...:))

Söylediklerinde kesinlikle haklısın,modernleşmek bir toplumu geleneklerinden vaz geçmeye itmez ,itmemeli de...

Ödül için teşekkür ederim.İnan verilmiş kadar mutlu oldum.

Sevgiyle Kal..

Başak BAŞOL dedi ki...

Bedardemim,

Yazık sana kıyamam ben yaaaa....Ben görsem valla verirdim sana yer...:(

Bu maalesef birazda umursamazlık göstergesi bence.Toplum olarak birbirimizi umursamıyoruz...

Sevgiyle Kal...

Başak BAŞOL dedi ki...

Özlemcim,

Sende hoşgeldin...

Söylediklerin çok doğru ama yeni nesli değiştiren gene bizleriz...Modernleşme adı altında toplumu yozlaştırdık...

Sevgiyle Kal...

SAYAÇ

Sitenizesayac.com